هنوز هم برای چاپ کارهای کوچک و کم تیراژ مثل کارت ویزیت، سربرگ واعلامیه درابعاد کوچک، از روش قدیم حروف فلزی که گوتنبرگ مخترع آن بود، استفاده می شود. اما باید اذعان کرد که مراکز چاپ جدیداز این سیستم چاپ یا اصلاً استفاده نمی کنند یا بسیار کم مورد نیازشان است .

اساسی ترین تفاوت میان این روش با چاپ افست عبارت است از وجود صفحه ای با تصاویر و نوشته های برجسته، امروزه با استفاده از روشهای خاص و پیشرفته، صفحات برجسته ای می سازند که بسیار نازک و انعطاف پذیر هستند، چنان که می توان مانند زینک از آنها استفاده کرد. اما باید یاد آور شد که این صفحات نیاز به سیستم مرطوب کننده ندارند، زیرا تصاویر و نوشته ها برجسته اندو مستقیماً مرکب را از نوردهای مرکب تحویل می گیردند. این گونه صفحات معمولاً از دو لایه تشکیل می شوند: لایه ی اول از جنس نوعی پلاستیک سخت است که فتو پلیمر (photo polymer) نام داردو در زیر آن ورقه ای آلومینیومی قرار گرفته است.

فتو پلیمر نسبت به نور حساس است و می توان درست مانند تهیه زینک لیتوگرافی با استفاده از فیلم پزیتیو یا نگاتیو، آن را در معرض تابش نور قرار داد و تصاویر، نوشته ها و… را روی آن به وجود آورد. سپس با به کار بدرن داروی ظهور(حلال مخصوص)، همه سطح ناخواسته حوزه بی تصویر را زا بین برد تا حوزه تصویر به صورت برجسته باقی بماند.

معمولاً این گونه صفحات در مقایسه با هزینه کم تر وارزان تر تهیه می شوند.

روش فلکسوگرافی نوع دیگری از چاپ برجسته است که بسیار پیشرفته تر است و در آن از پلیت های برجسته استفاده می شود(شکل 3-2).

دراین روش پلیت چاپ از جنس کلیشه ژلاتینی تهیه شده است و به جهت انعطاف پذیر بودن ان، این نوع چاپ را چاپ فلکسو می نامیم.

این گونه پلیت ها در ماشین های چاپ فوق العاده سریع، برای تولید انبوه کارهای چاپی مورداستفاده قرار می گیرند.

معنای دیگر سخن ما این است که فلکسوگرافی به عنوان روشی مناسب و مطلوب برای تولید حجم عظیمی از بسته بندی های چاپی که معمولاً در سوپر مارکت ها روی انواع قوطی های نوشابه، کنسرو، زر ورق بیسکویت های متنوع و روکش مواد غذایی یخ زده به چشم می خورده، مناسب است.

فلکسوگرافی یا چاپ برجسته، سریع ترین و ارزان ترین روش سیستم رول در صنعت چاپ جهان است. در این سیستم نقش اصلی چاپ و انتقال مرکب توسط صفحاتی لاستیکی به نام کلیشه انجام می گیرد. اصولاض جنس این کلیشه ها از مواد فتوپلیمر است؛ تصویر مورد نظ در مراحل مختلف بر روی کلیشه به صورت برجسته به وجودمی آیدکه البتهبه دلیل انعطاف پذیری بسیار زیاد می توان به راحتی به وسیله چسب دو لایه ای آنها را به دور سیلندر چاپ چسباند.

در این روش، سیلندر مرکب یا آنیلوکس ( anilox roil) که دارای سوراخ هایی میکرونی به نام ترام است، عامل انتقال مرکب از مرکب دان بر روی کلیشه است.

سپس کلیشه به وسیله برجستگی خود که همان ترام خوانده می شود، مرکب را که به شکل تصویری در آمده است، بر روی موادچاپی منتقل می کند و عمل چاپ انجام می گیرد.

این روش روشی بسیار ارزان و مقرون به صرفه است. گذشته از چاپ انواع ورقه بسته بندی، از فلکسو گرافی برای چاپ کاغذ دیواری و ساک دستی مورد مصرف در فروشگاهها وحتی در کشورهای صنعتی برای چاپ روزنامه و کتاب های پر تیراژ حتی جلد شمشیری هم استفاده می شود.