با نگاهی به اطراف خودمتوجه کارهای چاپی گوناگون خواهید شد. حال به این فکر کنید که هر روز در راه مدرسه، دانشگاه یا محل کار چه تعداد و چند نوع کار چاپی را مشاهده می کنید.

  • مجلات و روزنامه های مختلف، روی پیشخوان روزنامه فروشی ها.
  • کتابهای مختلف در پشت ویترین کتابفروشی ها.
  • دفترچه خاطرات و سررسیدنامه ها
  • تبلیغات روی بدنه اتوبوسها
  • پوستر روی دیوار.
  • کارت دانشجویی.
  • ….

و این فهرست می تواند همچنان ادامه داشته باشد.

چاپ تاریخی بسیار طولانی دارد و هیچ کس به طور قطع نمی داندچه کسی آن را شروع کرده است.

هزاران سال پیش چینی ها و هندی ها برای چاپ روی پارچه های مختلف از قالب های چوبی زیر حکاکی شده ای بهره می گرفتند. بعد ها، در سده های 8 تا 11 میلادی، چینی ها از روشی مشابه برای چاپ کتاب بهره جستند.

اما این روش در سده 14 میلادی، یعنی زمانی که دراروپا کتاب چاپ می شد، ادامه پیدا نکرد، زیرا درحقیقت روشی تکامل نیافته و وقت گیر بود.

بنابر این قدیمی ترین نمونه های چاپ روی کاغذ متعلق به چین بوده است .

چینیان اولین کسانی بودند که چاپ را اختراع نمودند

که به مرور زمان این صنعت چاپ پیشرفت نموده است

وهم اکنون شما را با انواع چاپهایی که در حال حاضر وجود دارد آشنا می کنم

البته منظور از چاپ هم، چاپهاي دستي بوسيله قالب چوبي و لوح فلزي(گراور) و نيز چاپ سنگي (ليتوگرافي دستي ) است و هم چاپ نيمه ماشيني مثل سيلك اسكيرين و ليتوگرافي جديد و هم چاپ ماشيني نظير چاپ حروفي (لترپرس) وافست و غيره می باشد.

تنها يكسال بعد از حضور جدي چاپ ديجيتال و قبل از بسياري از شهرهاي بزرگ و مدرن، تهران يك چاپخانه ديجيتال داشت. در سال 1376 (1997) خانه چاپ و طرح اولين دستگاه چاپ ديجيتال زايكن را در ايران نصب و راه اندازي كرد.

پس از يك سال چاپ ديجيتال سياه و سفيد و يك دستگاه چاپ ديجيتال رنگي به امكانات خانه چاپ و طرح افزوده شد تا تنها چاپخانه ديجيتال ايران بتواند سرويس هاي مطمئن تري به مشتريان خود ارائه دهد.

اما چاپ ديجيتال تمام نياز مشتريان خانه چاپ و طرح نبود. در سال 1380 برنامه راه اندازي كارگاه افست خانه چاپ و طرح پس از يك سال به ثمر نشست. خانه چاپ و طرح بازهم پيشرو بود و اولين دستگاه چاپ افست پيشرفته چهاررنگ هايدلبرگ مدل SM52 با تمام تجهيزات جانبي در خانه چاپ و طرح آغاز به كاركرد. در كنار اين دستگاه نيز امكانات كامل يك ليتوگرافي فراهم شد تا خانه چاپ و طرح نه تنها نخستين چاپخانه ديجيتال ايران بلكه مجتمعي بي نظير در صنعت چاپ ايران باشد.

امروز امكانات گوناگون خانه چاپ و طرح و وجود هر دو خط توليد ديجيتال و افست به شكل كامل در اين مؤسسه هيچ محدوديتي براي شما باقي نمي گذارد. چاپ سفارش شما در هر تيراژي در خانه چاپ و طرح امكان پذير است.