شرایطی رو در نظر بگیرین که کف دست تون عرق کرده، صداتون می لرزه، صورت تون سرخ و دهن تون خشک شده. شاید هم با سرعت در حال صحبت کردن هستین و همیشه پاهایتان رو تکون میدید. به همه این موارد تپشِ قلبِ شدید و دل درد رو هم اضافه کنین. با علایم و رفتارهای گفته شده شما یک فرد مضطرب هستین. سؤال این جاست: به چه دلیل این مشکلات واسه خیلی از خواهندگان مصاحبه شغلی اتفاق میفته؟

این نوشته به ما کمک می کنه تا یاد بگیریم چیجوری بر استرس مصاحبه شغلی پیروز شیم.

 

دکتر تامر چانسکی (Tamar Chansky) نویسنده ی کتاب خودت رو از شر استرس خلاص کن، می گه: وقتی ما در شرایطی با استرس بالا مثل مصاحبه شغلی هستیم، مغزمون توانایی تشخیش این موقعیت رو نداره و کمکی به آرامش و خون سرد بودن ما نمی کنه و توانایی تبدیل شرایط تهدید به حمله رو نداره. بدن مون هم تجربه ای مثل داره و واکنشای غیرعادی و نامناسب زیادی رو از خود بروز می ده.

آرامش

اندی تیچ (Andy Teach) نویسنده ی کتاب از فارغ التحصیلی به طرف استخدام می گه: دلیل اصلی اضطراب قبل از مصاحبه شغلی، فکر کردن راجبه موقعیتی با خطر و خطر ی بالاست. به دست آوردن شغل به ویژه شغلی که بسیار واسه اون سعی کردین و مورد علاقه تونه، به طور مستقیم بر شادی و ارزشای شخصی شما اثرگذاره. داشتن شغل دل خواه کمک می کنه تا قبض هاتون رو پرداخت کنین، مقداری پول پس انداز کنین، حتی بیمه درمان داشته باشین و مهم تر از همه هرروز کاری رو بکنین که واقعا بهش علاقه مندید. این موارد باعث می شه تا شما احساس کنین که به بهترشدن موقعیت شرکت کمک زیادی می کنین. داشتن شغل مورد علاقه ، شما رو در وضعیت بد مالی و موقعیت ضعف قرار نمی ده. همه موارد گفته شده واسه فردی که خود رو واسه مصاحبه شغلی آماده می کنه استرس و فشارِ عصبیِ زیادی داره.

پول-نام-تصویر

۱. از هر دید آماده باشین

درباره شرکت، اجناس و خدماتی که عرضه می کنن، فعالیتایی که انجام میدن و رقبای اونا تحقیق کنین. درباره فردی که قصد مصاحبه با شما رو داره بیشتر بدونین. به پروفایل لینکدین همکاران آینده خود سر بزنین و درباره زمینه فعالیت، تحصیلات و نقش اونا در شرکت بیشتر بدونین. علم و اطلاعات، شما رو قوی تر می کنه. هرچه بیشتر درباره سازمان و جزییات فعالیتا و کارکنانش بدونین موقع جواب گویی به سؤالات مصاحبه احساس اطمینان و راحتی بیشتری دارین.

بهترین راه واسه آرامش در این شرایط آمادگی بالاست. سؤالات مصاحبه رو پیش بینی کنین و اونا رو با صدای بلند واسه خود یا دوستان و خونواده تمرین کنین و از اونا بخواهید به شما بازخورد بدن. سعی کنین شمام سؤالاتی رو آماده کنین تا از مصاحبه کننده بپرسید، حتما سه تا پنج نکته اصلی درباره خودتون رو بنویسین تا قبل از پایان مصاحبه بگید. جدا از اینکه علم و تخصص، هماهنگی با فرهنگ سازمانی شرکت هم مهمه. پس واسه سوالایی دور محور مأموریت و چشم انداز سازمان و نقش خودتون در کمک به تحقق اهداف شرکت، آماده باشین. شما نباید بدون تمرین و آمادگی به مصاحبه شغلی برید.

خونواده

۲. برنامه ریزی کنین

برنامه-ریزی

هرچه آمادگی بیشتری داشته باشین، می تونین جلوتر از زمان پیش برید. تا دقیقهای آخر واسه تهیه ی کپی از مدارک و رزومه تون صبر نکنین. روز قبل از مصاحبه لباسای خود رو آماده کنین، راه رفت و شدت ترافیک محل مصاحبه رو بررسی کنین. هیچ شرایطی به اندازه دیر رسیدن به محل مصاحبه اضطراب رو زیاد نمی کنه پس سعی کنین ۱۵ دقیقه قبل از زمان مصاحبه در محل حاضر باشین و حتما شب قبل از مصاحبه به اندازه کافی بخوابید.

۳. به اندازه کافی تمرین کنین

سؤالات و جوابای احتمالی مصاحبه رو حفظ نکنین اما درباره نکات مهمی که قصد گفتنش رو دارین مطمئن شید و درباره پیامی که می خواید منتقل شه فکر کنین. بعضی وقتا استرس و نگرانی، فکر کردن به سؤالات مصاحبه رو سخت می کنه و شما رو به عنوان یک فرد کم توان نشون می ده. پس تمرین بیشتر به آمادگی بیشتر کمک می کنه و شما رو فرد ماهری جلوه می ده. اگه استرس باعث لرزیدن صداتون می شه، تمرین زیاد شما رو واسه انجام یک مصاحبه ی عالی آماده می کنه. تمرین کردن جلوی آینه باعث می شه تا به وضعیت نشستن، رابطه چشمی و حالات صورت خود خبردار شین و اگه مشکلی هست اونو اصلاح کنین.

۴. بعضی عوامل رو ندیده بگیرین

قبل از انجام مصاحبه عواملی زیادی هست تا به شما استرس وارد کنه پس تا جایی که ممکنه اونا رو ندیده بگیرین. مثلا اگه از نحوه ی لباس پوشیدن در زمان مصاحبه آگاهی ندارین، با یک تماس به بخش منابع انسانی شرکت مورد نظرتون و سوال راجبه نحوه ی پوشش مطمئن شید.

۵. با زودتر رسیدن آرامش رو به خود هدیه بدین

زودتر رسیدن به جای مصاحبه، به شما این فرصت رو می ده که افکار خود رو جمع بندی کنین، چند نفس عمیق بکشین و بر تواناییای خود تمرکز کنین. به خود یادآوری کنین که این مصاحبه تنها یک گفت وگو واسه تعیین تناسب شما و سازمان با یکدیگره.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه جوری بر ترس از جامعه پیروز شیم؟

۶. به مصاحبه به عنوان یک گفت و گوی ساده نگاه کنین

وقتی انجام مصاحبه واسه شما بسیار سخته بهش به عنوان یک گفت و گو و نه یک مصاحبه شغلی نگاه کنین. یک گفت و گوی ساده بین دو نفر که سعی دارن همدیگه رو بیشتر بشناسن و به این نتیجه برسن که واسه کار کردن با همدیگه مناسب هستن یا نه. همیشه این نکته رو تو ذهن داشته باشین که مصاحبه کننده هم ممکنه استرس داشته باشه و با لبخند وارد شدنِ شما احساس آسودگی رو بین دو طرف ایجاد می کنه.

۷. مثبت فکر کنین و اعتماد به نفس داشته باشین

قبل از مصاحبه، تصور کنین که در حال جواب به سؤالات هستین، به نحوی که با جوابای روشن و کوتاه و با علم تون راجبه شرکت، مصاحبه کننده رو تحت اثر قرار دادین. اگه دست شما می لرزه سعی کنین اونو از دید مصاحبه کننده مخفی کنین یا اگه صدای شما می لرزه با کشیدن چند نفس عمیق به آرامش خود کمک کنین و همیشه یک لبخند طبیعی رو روی لبای خود حفظ کنین. حتما با وجود دلیل خاصی شما به مصاحبه دعوت شدین. یک نفر در شرکت تحت اثر رزومه تون قرار گرفته و به این موضوع که ممکنه شما واسه شرکت مناسب باشین، فکر کرده. همیشه تواناییا، مهارت ها، موفقیت هاتون و اینکه به چه دلیل بهترین فرد واسه این شغل هستین رو به خود یادآوری کنین.

۸. به مصاحبه کننده به عنوان دوست نگاه کنین، نه دشمن

فردی که قراره با شما مصاحبه کنه هنوز دوست تون به حساب نمیاد اما اینکه اونو به عنوان دشمن خود در نظر بگیرین باعث بالا رفتن آدرنالین و پس افزایش استرس می شه. مصاحبه کننده قصد داره شما رو بیشتر بشناسه، پس بهش به عنوان یک آدم نگاه کنین و نه یک ماشینی که قراره شما رو رد کنه. با فکر کردن به این نکته که اونا به مهارت ها و تواناییاتون در انجام کارای شرکت احتیاج دارن آرامش رو در وجود خود بسازین.

۹. صاف بشینین و خود رو بی قرار نشون ندین

با صاف کردن شونه های خود سعی کنین در وضعیت بهتری قرار بگیرین. اگه قوز نکنین و صاف بشینین، صدای طبیعی و رساتری رو از خود به گوش طرف مقابل می رسانید. حتی اگه از درون پریشون و بی قرار هستین سعی کنین ظاهری با اعتماد به نفس بالا از خود نشون بدین.

۱۰. خود رو عادی و طبیعی نشون بدین

در همه افراد درجات متفاوتی از استرس و اضطراب هست، تنها کاری که باید بکنین اینه که میزان استرس رو در خود کاهش بدین و خودتون رو فردی طبیعی و با سطح استرس نرمال نشون بدین. سعی کنین استرس به بهتر بودن شما آسیب ای وارد نکنه.

۱۱. بر نقاط قوت و اهدف تون تمرکز کنین

همیشه استرس راهی داره تا بهترین آدما رو افرادی بدون صلاحیت و بازنده نشون بده. اما هیچی مثل داشتن هدف، ترس و استرس رو از بین نمی برد. بر نقاط قوتی که قصد انتقال اونا به مصاحبه کننده رو دارین، متمرکز شید. واسه خوندنِ ذهنِ مصاحبه کننده و اینکه در حال فکر کردن به چی راجبه شماس، سعی نکنین و فقط روی جوابای مطمئن و قوی خود تمرکز کنین.

۱۲. نفس عمیق بکشین و زمان رو به نفع خود نگه دارین

وقتی فردی استرس داشته باشه، نفسای سریع و کم عمقی می کشه. یک دم و بازدم کامل و عمیق، مقدار اکسیژن بیشتری رو وارد خون می کنه که یک آروم بخش طبیعیه و به بهتر فکر کردن هم کمک می کنه.

اگه سؤالی از شما پرسیده شد که جوابش رو نمی دونستید، کمی زمان رو نگه دارین، افکارتان رو منظم کنین و به جواب احتمالی درست فکر کنین اگه لازمه یادداشتای کوتاهی از افکار خود وردارین و بعد جواب بدین، تا کارفرما تحت اثر قرار بگیره. در حالی که ترس و هیجان واکنشای فیزیولوژیکی ایجاد می کنه اما گیج نشید، همیشه به یاد بیارین که همون اندازه که مصاحبه می تونه استراس زا باشه، هیجان انگیز هم هستش.

۱۳. این حقیقت رو قبول کنین که اشتباهات هم رخ میدن

کارفرمایان به دنبال افراد عالی و بی مشکل نیستن بلکه به دنبال افرادی با انعطاف پذیری بالا هستن. ایده آل گرایی کمک می کنه تا کارکرد بهتری داشته باشین و به کارفرمای آینده تون نشون بدین که شما بهترین گزینه هستین. اگه بتونین در مصاحبه شغلی این کار رو بکنین، در کارتون هم قادر به داشتن بهترین کارکرد هستین.

۱۴. در نظر داشته باشین که شغلای دیگری هم هست

واسه یک مصاحبه شغلی فشار زیادی به خود وارد نکنین. همیشه به این فکر کنین که نباید همه تخم مرغا رو در یک سبد قرار داد. اگه این تنها شغل و مصاحبه ی موجود واسه شماس، داشتن استرس زیاد تا حدی قابل قبوله. اما فقط به این نکته فکر کنین که اگه به هر دلیلی در مصاحبه قبول نشدید حتما شغل دیگری واسه تون هست.

منبع : forbes.com


دسته‌ها: آموزشی