با وجود تحولات اجتماعی ریشه ای و تغییر ارزشا، ازدواج هنوزم به عنوان یک ارزش اخلاقی به حساب میره. این حقیقت که مردم، با وجود ترسا و نگرانیای پیش از ازدواج، بازم به ازدواج روی میارن، گواهی بر ارزش بالای اینه. ترس از ازدواج طبیعیه؛ چون ازدواج، تصمیم مهمیه که بر بقیه ی زندگی شما اثر می ذاره. فکر کردنِ کامل و همه جانبه در مورد این تصمیم، به شما کمک می کنه تا مطمئن شید که زمان، فرد و جای مناسبی رو واسه ازدواج انتخاب کردین. اگه عاقلانه در مورد ازدواج فکر کنین، می تونین با اون کنار بیایید. اگه نمی تونین دلیل اصلی ترس تون از ازدواج رو پیدا کنین، شاید استفاده از تکنیکایی واسه شکست دادن ترسای بی مورد، واسه شما مفید باشه. اینجا به دلایل مختلف ترس از ازدواج و راه های مقابله با این ترس می پردازیم.

ازدواج

 

۱. فهمیدنِ دلیل ترس از ازدواج

روابط ناموفق گذشته رو دوباره آزمایش کنین

در روابط ناموفق تون، چیجوری یا کجا با شکست روبرو شدید؟ کاری انجام دادین و به فرد مقابل تون آسیب زدید یا شکست تون دلیل دیگری داره؟ شاید به اندازه کافی، صلح یا فداکاری نکردین. سعی کنین در رابطه آینده تون، تغییراتی بسازین تا به شریک زندگی دوست داشتنی تری تبدیل شید و در عین حال، که باید چه چیزایی رو قربونی کنین تا رابطه تون به نتیجه برسه.

مثلا، اگه در روابط عاطفی گذشته تون، فرد مقابل رو دوست داشته اید، ولی به دلیل اینکه از دید عاطفی، به اندازه کافی بهش محبت نکردین، اونو از دست دادین، سعی کنین در رابطه عاطفی فعلی تون، زمان کمتری رو در محل کارتون بگذرونین و بیشتر در خونه و در کنار همسرتون باشین.

بررسی کنین فرد مورد علاقه تون، واقعا «فرد مناسبی» واسه شما هست؟

تصمیم گیری در مورد اینکه فرد مورد نظر، واسه شما «مناسب» است یا نه، تا حد زیادی به این مسئله بستگی داره که اون تا چه حد، واسه شما عزیز و ارجمنده. به طور جدی به این مسئله فکر کنین که در طولِ تغییرات دوری ناپذیر در زندگی، احترام تون نسبت بهش رو حفظ می کنین؟ توجه به آرزوهای اون، می تونه راه خوبی واسه پی بردن به این مسئله باشه.

 • چه چیزایی می تونه موجب شه تا دیگر به فرد مورد علاقه تون احترام نذارین ؟ عادت اون به مصرف نوشیدنیای الکلی، امور مالی، یا رفتارهای دوستان؟ الان هم، در همین مسائل با فرد مورد علاقه تون مشکل دارین؟
 • در مورد گذشته رابطه ای که با فرد مورد علاقه تون داشته اید، فکر کنین. فرد مورد علاقه شما تا الان در اختلافا و بقیه مسائل، چه برخوردی داشته؟ رفتار اون می تونه در مورد احترام، انعطاف پذیری و صلح در گذشته، حال و آینده، به شما سرنخی بده؟

به تعهدات بلندمدت تون فکر کنین

در راه شغلی ای قرار دارین که در طول چند سال یا ده آینده پیشرفت می کنن؟ تا چند سال باید اقساط خودرویتان رو پرداخت کنین؟ صاحبِ خونه هستین یا آپارتمانی رو به شکل ماهانه یا با قراردادی چندساله اجاره کردین؟ نگران بودن در مورد بیشتر شدنِ تعهدات بلندمدت، از جنبه های عادیِ ترس از ازدواجه. اگه می خواید ازدواج کنین، باید تعهدات بلندمدت دیگری رو هم قبول کنین (مثل مواردی که در بالا اشاره شد) تا بتونین با شرایط جدید، خو بگیرین.

میزان تعهدات فعلی تون رو در نظر بگیرین

دو نوع تعهد هست: تعهد از روی فداکاری و تعهد به دلیلِ زور. تعهد بر مبنای فداکاری شخصی، به این معنیه که شما خود رو در حالی تصور می کنین که همراه با فرد مورد علاقه تون پیر میشید، همراه با اون (و مثل یک تیم) کار می کنین و نمی تونین خود رو با هیچ شخص دیگری تصور کنین. ولی تعهد بر مبنای زور، به این معنیه که حس می کنین مجبورید به دلیل فشارهای داخلی یا خارجی (فرزندان، سهیم بودن در داراییا، خونواده، احساس تعهد) در اون رابطه بمونین. شما به پایان دادن بهش رابطه فکر می کنین، ولی این کار واسه شما بسیار سخت به نظر می رسه یا فکر می کنین واسه پایان دادن بهش رابطه، دیگر خیلی دیر شده و دوباره از اول شروع کردن زندگی، واسه شما بسیار سخته.

خونواده

 • توجه داشته باشین که در تموم روابط، با گذشت زمان، اجبارهایی به وجود میاد. به این فکر کنین که این اجبارها، از تعهد شخصی شما نسبت به رابطه تون، پررنگ تر هستن؟
 • اگه حس می کنین اجبارها افزایش یافته ان ولی تعهد شخصی شما کم شده، به دنبالِ راهی واسه کاهش احساس زور و افزایش تعهد شخصی تون باشین.

یاد بگیرین که تعهدتون رو افزایش بدین

حتی اگه نسبت به رابطه تون پایبند باشین، ممکنه از خود بپرسید چیجوری باید این تعهد رو حفظ کنین یا شاید نگران هستین که اون تعهد رو از دست بدین. شاید حس می کنین که این تعهد، همین حالا هم در حال کاهشه. می تونین واسه افزایش تعهد نسبت به فرد مورد علاقه تون، کارایی رو انجام بدین:

 • همیشه به فکر بهبود رابطه تون باشین. فراموش نکنین که زمان سخت، آخرش میگذره. به همراه فرد مورد علاقه تون، واسه جنگ با زمان سخت زندگی (که خواه ناخواه پیش خواهد اومد)، سعی کنین تا به زوج قوی تری مبدل شید و بدونین که دوره های خوب، دوباره برمی گردن.

 • حساب و کتاب نکنین. شاید حس کنین که شما واسه رابطه تون، بیشتر سعی می کنین. این احساس به این دلیله که از تموم کارایی که فرد مورد علاقه تون در طول روز انجام می ده باخبر نیستین و فقط از کارایی که خودتون انجام میدید، آگاهی دارین. به جای حساب کردنِ اینکه کی دیگری رو بیشتر دوست داره، بر کارای خوبی که فرد مورد علاقه شما انجام می ده تمرکز کنین و به این فکر کنین که واسه خوشحال کردنِ اون، چه کارایی رو می تونین انجام بدین.
 • محافظه کار نباشید. اگه می ترسین که کاری درست پیش نرود، مانع از انجام اون به وسیله فرد مورد علاقه تون نشید. اگه سعی کنین که با این روش، در برابر نتایج کارا از خودتون حفاظت کنین، ممکنه به رابطه تون آسیب بزنین و بعضی وقتا با پیش بینیای منفی، شرایطی رو بسازین که موجبِ به حقیقت پیوستنِ اون پیش بینیای منفی شه. فرض کنین کارا خوب پیش خواهند رفت. با فرد مورد علاقه تون صادق باشین و واسه تقویت رابطه تون، سعی کنین.

به ترسای دیگر فکر کنین

ممکنه دلیل ترس شما، بسیار خاص تر از موارد گفته شده در بالا باشه. این ترس ممکنه تمایل واسه صحبت کردن با فرد مورد علاقه تون رو کاهش بده. ولی شما باید کانالای ارتباطی با اونو باز کنین.

 • اگه می ترسین پس از ازدواج، فردیت خود رو از دست بدین یا تغییر کنین، به خودتون یادآوری کنین که همه آدما، همیشه در حال تغییر هستن. مجرد ماندن مانع از ایجاد تغییر در فرد نمی شه. ازدواج کردن هم به این معنی نیس که تموم فردیت و شخصیت خود رو از دست بدین.
 • اگه نگران هستین که ازدواج شما منتهی به طلاق شه، در مورد قباحت و زشتی طلاق بیشتر فکر کنین. فکر می کنین ازدواج شما به طلاق منتهی میشه؟ اگه هنوزم در مورد این مسئله نگران هستین، فراموش نکنین آینده شما طبق آمار ازدواج و طلاق تعیین نمی شه و اگه سعی کنین، می تونین از جدایی و طلاق جلوگیری کنین.

۲. حل مسئله ترس از تعهد

بفهمین ترس از تعهد، از کجا سرچشمه میگیره

ترس از تعهد، مثل ترس از مار یا عقرب نیس. این ترس، بیشتر به دلیل یک تجربه بد در گذشته شکل میگیره.

 • اگه در گذشته از طرف کسی که اونو دوست داشته اید یا بهش اعتماد داشته اید، به شما خیانت شده باشه، ممکنه اون خیانت رو هنوز فراموش نکرده باشین.
 • این خیانت می تونه به شکل سوء استفاده، رابطه حروم یا شکل دیگری از زیر پا گذاشتنِ اعتماد شما باشه که از نظر عاطفی به شما آسیب زده.
 • شاید شما از قبول کردن مسئولیت فردی دیگر یا از دست دادنِ استقلال خود ترس داشته باشین، یا از اینکه فرد دیگری رو از دست بدین، هراسان باشین. تموم این موارد می تونه با احساس نبود توانایی واسه اعتماد کردن به بقیه در رابطه باشه.

به این مسئله فکر کنین: با دوری کردن از فرد مورد علاقه تون، چی رو به دست میارید؟

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه جوری بر ترس از جامعه پیروز شیم؟

شاید فکر کنین اگه از کسی که دوستش دارین فاصله بگیرین، از خودتون محافظت کردین. ولی باید به دلایل تون واسه این پرهیز فکر کنین و که این دلایل، از فرصتِ داشتن رابطه ای مهم با کسی که شما رو دوست داره، مهم تره؟

بین خود و فرد مورد علاقه تون، اعتمادسازی کنین

باید شما و فردی که بهش علاقه دارین، همدیگه رو بشناسین و خوب و بد همدیگه رو بدونین. بیشترِ افراد، ویژگیای بد فردی رو که بهش علاقه دارن، ندیده می گیرن؛ ویژگیایی مثل خشم، حسادت یا خودخواهی یا احتیاج واسه رسیدن به حس آزادی یا قوی بودن. ولی این جنبها بخشی از شخصیت شما و اونو تشکیل میدن و ممکنه در بعضی زمانا، بروز کنن. واسه کشف این ویژگیا و صحبت در مورد اونا، به طور آگاهانه سعی کنین و به دنبال شناختنِ جنبه های مخفی شخصیت خود و فرد مورد علاقه تون باشین.

 • با شناختن این ویژگیا، بین خود و طرف مقابل، اعتمادسازی می کنین؛ نه به این معنی که هیچوقت همدیگه رو ناراحت نخواهید کرد (چون خواه ناخواه، اینجور اتفاقی رخ میده)، بلکه به این معنی که شخصیت واقعی خود و فرد مورد علاقه تون رو درک می کنین.
 • به جای اینکه سعی کنین همیشه جنبه های مخفی تون رو از رابطه تون دور نگه دارین، به خودتون قول بدین که وقتی در رابطه آسیب می ببینن، آگاهانه رفتار کنین و ناراحتی تون رو بگید. به خودتون قول بدین که واسه مقابله با شرایط بد، با همدیگه سعی می کنین و از این سعی، واسه تقویت رابطه تون استفاده کنین.

در مورد ترس تون، با یک روان شناس صحبت کنین

اگه در گذشته، ضربه روحی بدی رو تجربه کردین که موجب شده در ایجاد رابطه با جنس مخالف ضعیف شید، باید واسه مقابله با اون، از فردی متخصص در مورد ی سلامت روان کمک بگیرین. مشاوره، گروه درمانی، یا برنامه ای طراحی شده واسه درمان ضربه روحی، می تونه به شما کمک کنه با تجربه ناجوری که داشته اید، کنار بیایید.

۳. از بین بردن اضطراب و نگرانی در مورد آینده

تکنیکای آرامش بخش رو اجرا کنین

آرامش

اگه ترس از ازدواج، موجبِ استرس و نگرانی شما شده، راهی واسه آزادی از این نگرانی پیدا کنین. این کار می تونه به شما کمک کنه تا با این مسئله کنار بیایید. وقتی متوجه میشید که مسئله ازدواج شما رو نگران می کنه، از روشای مقابله با اضطراب استفاده کنین.

 • یوگا یا مراقبه رو امتحان کنین. این ورزشا واسه کمک به از بین بردنِ اضطراب و نگرانی طراحی شدن.
 • مصرف چای و قهوه رو کم کنین. اگه حس می کنین که به دلیل نگرانی در مورد ازدواج، عصبی شدین، چای و قهوه ی کمتری بخورین و از خوردن نوشیدنیای الکلی پرهیز کنین، چون این مواد بر حالت روحی و مواد شیمیایی موجود در مغز شما اثر می ذارن.
 • خواب کافی داشته باشین و ورزش کنین. خواب کافی و ورزش، واسه سلامت جسمی و روحی شما ضروریه و موجب می شه تا ترسا و نگرانی هاتون رو کم کنین.

افکارتان رو بنویسین

با نوشتن نگرانی هاتون روی کاغذ، می تونین دقیقا مشخص کنین چی در مورد ازدواج شما رو به وحشت انداخته. این کار خاصیت درمانی هم داره. وقتی در مورد ترس هاتون می نویسید، سعی کنین راه حلایی رو هم واسه این ترسا پیدا کنین. بنویسین که به چه دلیل می خواید ازدواج کنین و طرف مقابل، چیجوری می تونه به شما کمک کنه تا به اهداف تون برسین.

ویژگیای فرد مورد علاقه تون رو به خود یادآوری کنین

در مورد ویژگیای پایدار و تغییرناپذیری بنویسین که در فرد مورد علاقه تون می ببینن. به اختلافا و درگیریایی که در گذشته با اونا روبه رو بودین و اینکه چیجوری بر اونا غلبه کردین، بدین. اجازه ندین اضطراب یا ترس موجب شه از یاد ببرین که فرد مورد علاقه تون چه فرد شگفت انگیزیه و به چه دلایلی می خواید با اون باشین.

۴. حرکت رو به جلو همراه با فرد مورد علاقه تون

با فرد مورد علاقه تون، در مورد ترس هاتون صحبت کنین

این فرصت بسیار خوبی واسه تمرین کردن مهارتای ارتباطیه و واسه موندگاری هر رابطه سالمی ضروریه. واسه خیلی از مردم، اهداف مهم زندگی، با ازدواج محقق می شن. با وجود اینکه تصمیمای فرد در مورد مسائل مختلف، در طول زندگی تغییر می کنه، ولی همه خود رو در آخر راه در یک جای تصور نمی کنن. در مورد مسائلی مثل فرزندان، شغل، پول و «عوامل جدایی» صحبت کنین. با صحبت کردن در مورد مسائل، اونا کمتر ترسناک به نظر می رسن، پس اونا رو بگید.

پول-نام-تصویر

کامل نبودنِ زندگی رو درک کنین

هیچکی در جهان، کامل و بی عیب نیس و شما و فرد مورد علاقه تون هم آدمای کامل و بی عیبی نیستین. در زندگی شما، دوره های سختی هست، چه ازدواج کرده باشین و چه ازدواج نکرده باشین. پس دوره های اندوه یا سختی دوری ناپذیر هستن. به این مسئله فکر کنین که توانایی شما واسه شکست دادن لحظات سخت، با همراهی فرد مورد علاقه تون، بیشتر میشه یا نه.

سعی کنین رابطه ای با فرد مورد علاقه تون بسازین که به شما کمک می کنه تا منابع استرس و احساس وحشت و نگرانی رو مدیریت کنین. با انجام این کار، در ازدواج خود، یک کارکرد دفاعی داخلی رو هم ایجاد می کنین.

در مورد انحصار جنسی با اون صحبت کنین

معمولا ازدواجای موفق، به مسئله تک همسری بستگی دارن. پیش از ازدواج، اول باید پایبند شید که نسبت به همدیگه وفادار خواهید موند. صحبت کردن در مورد این مسائل سخت، ولی ضروریه و حتی ممکنه موجب نزدیک تر شدن شما به همدیگه شه.

خودتون رو در ۱۰ تا ۲۰ سال آینده تصور کنین

درسته که برنامه هاتون تغییر می کنن، ولی کلا، در آینده خود رو متأهل تصور می کنین؟ با اینکه چارچوبای زمانی ایده آل هر فرد، در طول زندگی تغییر می کنه ولی دانستن اینکه قصد دارین به چی برسین، نتیجه مثبتی در برنامه ریزی واسه آینده شما ایجاد می کنه. اگه نمی خواهید تغییر شدیدی در زندگی تون بسازین، اشکالی نداره، ولی شریک زندگی آینده تون هم، حتما باید آرزوهایی مثل با شما داشته باشه.

برنامه-ریزی

از زمان نامزدی، واسه شناخت همدیگه استفاده کنین

البته فرهنگ همه اینجور اجازه ای رو نمی ده؛ ولی واسه خیلی از افراد، این روش به عنوان راهی واسه تعیین اینکه زندگی خوبی با فرد مورد علاقه شون دارن یا نه، جواب داده. از این راه می تونین پیش از ازدواج، عادتای زندگی همدیگه رو کشف کنین. در این زمان، حتما باید آستانه ی تحمل و پذیرش خود رو بالا ببرین. ممکنه عادتای رفتاری عجیبی رو در نامزدتان مشاهده کنین که واسه اولین بار متوجه اونا شدین؛ خود شمام عادتای عجیبی دارین که نامزدتان واسه اولین بار متوجه اونا می شه. اینا عادتایی هستن که شاید پیش از زمان نامزدی، شناسایی نشده ان.

با پدر و مادرتان صحبت کنین

اگه پدر و مادرتان با هم زندگی می کنن، به احتمال زیاد به شما خواهند گفت که اونا هم، همیشه در مورد مسئله ازدواج مطمئن نبوده ان. اونا نکاتی در مورد شکست دادن ترس از ازدواج به شما خواهند گفت که درزمان چند سال، خودشون اون نکات رو اجرا کردن. با صحبت کردن با اونا، با نمونه ای واقعی از افرادی آشنا میشید که ازدواج موفقی داشتن.

از مشاورهای قبل از ازدواج استفاده کنین

شاید فکر کنین لازم نیس وقتی که هنوز مشکلی پیش نیامدهه، از مشاوره ی افراد متخصص استفاده کنین، ولی این کار به شما کمک می کنه تا با مسئله ازدواج و مشکلات احتمالی پس از اون راحت تر کنار بیایید. مشاوران و متخصصین می تونن به شما کمک کنن تا علائم هشداردهنده ی درگیریا و مشکلات آینده رو شناسایی کنین.

از دوستان، خونواده یا دکتر تون بخواهید تا روان شناس یا مشاور متخصص در مسائل ازدواج و خونواده معتبری رو به شما معرفی کنن یا از راه اینترنت، واسه یافتنِ روان شناس یا مشاور مناسب جست وجو کنین. ممکنه در درسای مذهبی تون هم، مشاوره یا دوره های پیش از ازدواج، پیشنهاد (یا اجباری) شده باشه.

منبع : wikihow

 


دسته‌ها: آموزشی